Založ si blog

Poznáme sami seba? Tajomstvá ľudskej psychiky 2

V predchádzajúcom článku sme hovorili o potrebe nevyhnutnosti poznania hierarchickej štruktúry vlastného vnútorného života, aby sme boli schopní riadiť sa jej najvyššou zložkou a aby sme naopak nedôstojne nepodliehali jej nižším zložkám. V prvom prípade budeme totiž nevyhnutne kráčať cestou do výšin, kým v druhom prípade sa zase nevyhnutne začneme prepadávať do nízkosti.

Povedali sme si tiež, že v tom najzákladnejšom členení od najnižšieho k najvyššiemu sa naša osobnosť skladá so štyroch základných zložiek. Najnižšou je pud, potom nasleduje rozum, za súčinnosti pudu a rozumu vzniká pocit, a na najvyššej priečke stojí cit.

Veľkým problémom čistého a chladného rozumu, ktorému podlieha väčšina ľudí a ktorý žiaľ nepatrí medzi to najvyššie, čím by sme sa mali riadiť je to, že má problémy s morálnym, alebo etickým rozmerom. Rozum je totiž čosi dôsledne účelového, čo hľadá predovšetkým vlastný prospech.

Ľudia, riadiaci sa iba rozumom samozrejme vedia, že spoločnosť musí mať určité pravidlá a zákony, aby mohla dobre fungovať. Avšak na základe chladnej rozumovej účelovosti, hľadiacej na vlastný prospech sú často tieto pravidlá a zákony porušované. A to dokonca paradoxne i tými, ktorí ich sami tvoria. Viď nečestnosť a bezcharakternosť na politickej scéne.

Z tohto dôvodu to s účelovo kalkulatívnou, rozumovou spoločnosťou, bez pevnej opory v mravnosti ide od desiatich k piatim. Ľudí, ovládaných účelovosťou rozumu totiž zaujíma predovšetkým vlastné obohatenie. A to hoci aj na úkor iných ľudí, iných národov, či celej našej planéty, čo má za následok, že v stále väčšom úpadku mravnosti a morálky a v stále viac sa rozrastajúcej chamtivosti a egoizme spejeme rýchlo k veľkému kolapsu.

Áno, všetko zlé, falošné a pokrivené pochádza buď z čistého rozumu, alebo zo vzájomného spojenia rozumu a pudu. Všetko zlo teda vzniká orientovaním sa na nízke hierarchické stupne štruktúry našej osobnosti, ktoré nie sú korigované a usmerňované najvyšším stupňom hierarchie, čiže citom.

Samozrejme, že rozum nám priniesol i množstvo dobrého a pozitívneho. Bez jeho korekcie citom však zostáva chladný a až bezohľadne účelový. Popri mnohých dobrých veciach preto so sebou zároveň prináša obrovské množstvo zla a nešťastia.

Skutočné a pravé dobro môže vzniknúť jedine vtedy, ak človek vníma svoj cit a riadi sa jeho podnetmi. Ak sa teda vnútorne orientuje na najvyšší stupeň hierarchickej štruktúry vlastnej osobnosti. Jedine v tomto sa skrýva samotná podstata ľudskosti a možnosť konania skutočného dobra.

Rozhodujúcou a najpodstatnejšou otázkou teda zostáva, akým spôsobom sa dopracovať k jasnému vnímaniu vlastného citu, ktorý je najväčším pokladom nášho vnútra a ktorý nás vždy nabáda iba k dobrému?

Ako sme už hovorili v predchádzajúcom článku, existujú ľudia, ktorí majú dojem, že sa riadia svojim citom, avšak žiaľ, vo svojej nevedomosti o základnej stavbe vlastného vnútorného života sa riadia svojimi pocitmi namiesto citu. Čiže tým druhoradým, čo nasleduje až po cite. Teda ako nám samotný pojem napovedá – pocitom.

Na základe svojej nevedomej zámeny citu za pocit musia potom skôr alebo neskôr naraziť a upadnúť do problémov, či dokonca do nešťastia. A ak sa zopár krát takto popália, zatrpknú vo vzťahu k svojmu vnútornému hlasu a povedia si, že sa už radšej budú riadiť iba rozumom. Netušia ale, že v pocite, ktorý ich sklamal a ktorý si omylom zamenili za cit má prsty rozum. A práve jemu sa od tej chvíle hodlajú plne dôverovať.

Ako však môže človek odlíšiť pocit od citu, aby sa mohol riadiť už len citom a vydať sa tak na cestu skutočného dobra a pravého človečenstva?

Prvým poznávacím znakom citu je rýchlosť. Cit totiž zvažuje bleskurýchle. Preto sa i zvykne hovoriť, že prvý dojem je správny. Pocit je o trochu pomalší, pretože sa na ňom podieľa rozumové zvažovanie.

Druhým rozlišovacím znakom toho, čo pochádza od citu a čo naopak od pocitu je princíp všeobecného dobra a ušľachtilosti. Všetko, čo tento princíp dobra a ušľachtilosti obsahuje, pochádza určite z citu. Jednoduchým poznávacím znakom všetkých podnetov citu je teda princíp spravodlivosti, ohľaduplnosti, ľudskosti, mravnosti a ušľachtilosti. Naopak všetko, čo nie je pevne ukotvené v týchto a podobných vysokých princípoch a teda nesie v sebe určitú väčšiu, alebo menšiu mieru nečistoty, neušľachtilosti a egoizmu pochádza určite z pocitu.

Kto chce, môže si v tejto súvislosti urobiť malý pokus. Skúsme si povedať: mám taký negatívny pocit. A následne: mám taký negatívny cit.

Ak budeme vnútorne skúmať tieto dve odpovede vycítime, že v druhej vete niečo nesedí. Že sa jednoducho ťažko vyslovuje.

Prečo? Lebo cit môže byť len dobrý a pozitívny! Cit nebýva nikdy ničím zakalený. Zakalený môže byť len pocit.

A mimochodom, ak tieto dve vyššie spomínané vety v sebe práve takýmto spôsobom vyciťujeme, ide jednoznačne o hlas nášho citu. Ten nám napovedá, čo je správne. Musíme sa teda iba pousilovať stať sa schopnými tento hlas v sebe vnímať neustále.

A vždy dokonale a neustále sa ho môžeme naučiť vnímať iba cestou dobrého chcenia. Cestou zásadného životného rozhodnutia konať už len dobro. Dobro v zmysle všeobecného dobra pre všetkých.

Našim vážnym úsilím o dobro sa bude čoraz viacej stenčovať múr našich pocitov, ktoré nás doteraz oddeľovali od vnímania čistého citu. A ak vo svojom konaní dobra neustaneme, časom úplne zmizne stena nízkych pocitov, zahaľujúcich naše čisté cítenie a my nájdeme stratené spojenie so svojim citom.

Vzbĺkne v nás ako jasné svetlo a my sa staneme bytosťou citu! Bytosťou, ktorej všetky nižšie stojace hierarchické stupne osobnosti sú plne podriadené a usmerňované najvyšším hierarchickým stupňom, čiže citom.

Potom pochopíme, že až v tejto chvíli a v tomto momente sa pred nami otvorila brána k skutočnému životu a k pravému človečenstvu, pretože sme sa konečne dokázali vymaniť z otroctva nižších hierarchických stupňov svojej osobnosti, ktorým sme až doteraz nedôstojne podliehali.

Otvoria sa nám oči a uvedomíme si pravé a skutočné hodnoty. Znovuzrodíme sa v realite ducha a staneme sa plnohodnotnými osobnosťami, ktorými sme dovtedy neboli. A to je niečo, čo rozhodne stojí za to! To je totiž rozdiel ako deň a noc. Rozdiel, veľmi podobný priepastnému rozdielu medzi človekom a zvieraťom. Alebo presnejšie povedané polozvieraťom, ktorým sme boli dovtedy, kým sme podliehali tomu nízkemu v sebe.

Prečo udrel blesk do sochy Krista? Neveští to nič dobrého!

27.02.2023

Internetom obletela fotografia známej monumentálnej sochy Krista v brazílskom Rio de Janeiru, ako do nej udrel blesk. Média o tom napísali: „Nielen do hriešnikov, ale do samotného Krista udrel blesk z čistého neba.“ Akú má táto skutočnosť duchovnú symboliku? Je totiž naozaj mimoriadne znepokojivé, keď služobníci Stvoriteľa, čiže bytosti prírody, spravujúce prírodné [...]

Nepoškvrnené počatie Krista! Ako to bolo naozaj? 2

02.12.2022

V rozhlasovom vysielaní v predvianočnom období dostávajú často priestor mnohí predstavitelia rôznych cirkví a vierovyznaní. V jednom z takýchto vstupov položila poslucháčka telefonicky otázku prítomnému kňazovi, ako by vysvetlil účinkovanie Ducha pri Ježišovom počatí. Dotyčný povedal, že k vyčerpávajúcej odpovedi by bol potrebný obsiahly a komplikovaný teologický [...]

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

28.11.2022

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme? Odpoveď je jednoduchá. Pretože sa to stane náhle, zvečera [...]

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Juhozápad Grécka zasiahlo pomerne silné zemetrasenie

29.03.2024 11:04

Otrasy bolo cítiť aj na Kréte a v Aténach.

Poľsko, NATO

Odborníci: Jednostranným vyslaním vojakov sa nestane celé NATO účastníkom vojny

29.03.2024 10:25

Na zatiaľ nepublikovanú správu nemeckých odborníkov sa odvoláva agentúra DPA.

20. rokov od vstupu Slovenska do NATO, prezidentka Zuzana Čaputová, Marián Kurilla

Garancia bezpečnosti či strata suverenity? Slovensko chráni povestný „bezpečnostný dáždnik“ z NATO už dvadsať rokov

29.03.2024 09:30

NATO presadzuje predovšetkým mierové riešenie sporov. Ak však diplomatické úsilie zlyhá, disponuje vojenskými silami pre zabezpečovanie krízového manažmentu.

Maryland most

Maryland dostane od vlády po zrútení mosta 60 miliónov dolárov

29.03.2024 08:37

Dvoch robotníkov sa podarilo zachrániť, u ďalších šiestich už úrady potvrdili úmrtie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 586
Celková čítanosť: 1689270x
Priemerná čítanosť článkov: 2883x

Autor blogu

Kategórie